petek, 31.3.2006 01:14
Zabeležka sestanka
Jože Gornik in Vida Ogorelec Wagner posebej za nas (vse)
Tema: DRP 2007-2013 in nevladne organizacije Lokacija: Služba vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR), Kotnikova 28, Ljubljana Prisotni: SVLR: mag. Igor Strmšnik, mag. Duška Radovan, Josip Mihalic; UMANOTERA: mag. Vida Ogorelec Wagner; CVNOS: Jože Gornik
Pobudo za sestanek je dala nevladna stran, njegov predvideni namen pa je bil pogovor o pogledih SVLR na vključevanje NVO: vsebine in postopek.
1. Vprašanje NVO: Kako SVLR razume načelo partnerstva v primeru priprave DRP?
Odgovor SVLR: EU nima definiranega načina partnerstva, temveč samo dobro prakso. SVLR pri partnerstvu daje poseben pomen vlogi Sveta za trajnostni razvoj (STR) in njegovega sekretariata, ki je še vedno v fazi razvoja, ker še nima dolge zgodovine delovanja. Gre za neke vrste parlament, ki služi kot sodelovanje med vlado in zainteresiranimi javnostmi. Svet je telo, ki sledi procesu priprave DRP in SVLR bo storila vse, da se razprava od DRP in s tem razprava o razvoju izvede tudi na STR. Tudi sekretariat STR bo moral odigrati svojo vlogo pri tem, ko bo osnutek DRP pripravljen do te mere, da bo lahko bil predstavljen širši javnosti, saj se Svet sestaja praviloma le dvakrat na leto, sekretariat pa naj bi deloval permanentno.
Želja SVLR je, da bi bil prvi osnutek DRP usklajen do te mere, da bi lahko šel v obravnavo na seji STR v mesecu aprilu 2006.
Sekretariat bi moral postati bolj aktiven. Trenutno je delovanje s strani pristojnega ministrstva urejeno, tudi sodelovanje ostalih ministrstev je zagotovljeno. Na področju revizije strategije trajnostnega razvoja EU sekretariat STR vodi aktivno vlogo pri usklajevanju stališč .
Vzporedno s pripravo DRP poteka tudi proces predhodnega vrednotenja DRP z vidika njegovega vpliva na trajnostni razvoj. Decembra 2005 je bila izvedena prva javna obravnava predloga metodologije presojanja DRP z vidika trajnostnega razvoja. Metodologija je pripravljena, opravljeno bo vrednotenje osnutka DRP po kazalcih, izdelalo se bo poročilo in priporočila glede na osnutek DPR.
Na peticijo nevladnih organizacij, ki je bila posredovana na SVLR, bo SVLR pripravila pisni odgovor.
2. Vprašanje NVO: Kakšen bo nadaljnji postopek priprave DRP?
Odgovor SVLR: Osnutek DRP bo pripravljen do konca meseca marca 2006. Trenutno potekajo še intenzivna usklajevanja z resorji. Osnutek DRP bo javno predstavljen; smiselno bo vključeval pripombe, ki so bile doslej posredovane s strani nekaterih NVO. Na javnih obravnavah SVLR pričakuje odziv javnosti, s tem tudi NVO; načrtovane so tudi predstavitve na regionalni ravni.
Na osnovi te razprave bo izdelan nov osnutek DRP, predvidoma jeseni 2006 pa naj bi ga sprejela Vlada RS.
3. Vprašanje NVO: Kakšne so možnosti za uvrstitev vsebin za razvoj sektorja v DRP?
Odgovor SVLR: Nekatere vsebine aktivnosti NVO bi lahko našle svoje mesto v DRP.Tako naj bi bil NVO omogočen dostop do izvajanja nekaterih programov. DRP pomeni razpravo o razvoju, ki se mora odviti tudi z NVO.
Predlog NVO: Analiza nevladnega sektorja, ki jo je naročilo Ministrstvo za javno upravo in izvedla raziskovalna skupina (Kolarič, Črnak-Meglič) je pokazala na velik deficit slovenskih nevladnih organizacij v primerjavi z drugimi državami. Vprašati se je potrebno, ali je možno zagotoviti pomoč NVO za njihov razvoj?
Odgovor SVLR: Eden od ukrepov, kjer vidimo možnost umestitve aktivnosti NVO v DRP je »administrativna usposobljenost: - upravljanje – new governance, - spodbujanje razvoja NVO z ustvarjanjem pogojev za delovanje NVO, - ustvarjanje pogojev za izvajanje programov in projektov NVO, - usposabljasnje državnih uradnikov za partnerstvo in - usposabljanje celotne državne uprave od občin navzgor za sodelovanje z NVO.«
Glede tega bo moralo še priti do dodatnega usklajevanja in sodelovanja z Ministrstvom za javno upravo.
DRP vključuje tudi vsebine, ki bodo deležne financiranja iz EU sredstev v naslednji finančni perspektivi. Zato DRP predstavlja osnovo za pripravo Nacionalnega strateškega referenčnega okvira (NSRO) ki ga mora Slovenija predložiti EU. V njem bo predstavila operativne programe (OP), njihovo organizacijo, nosilce izvajanja, cilje, sredstva. Nato sledi konkretna priprava OP, ki jih bo morala Slovenija pripraviti (osnutke) do poletja 2006. Njihova priprava že poteka. Ministrstva bi morala v procesu priprave DRP in OP vključevati NVO.
Odgovor NVO: Ministrstva pri pripravi DRP in operativnih programov ne vključujejo NVO.
4. Vprašanje NVO: Zakaj je prišlo do takšne zamude v pripravi DRP v Sloveniji - glede na druge države?
Odgovor SVLR: Eden od vzrokov je zagotovo konstituiranje nove vlade, ki je Strategijo razvoja Slovenije (SRS) sprejela junija 2005. SRS opredeljuje vizijo, prioritete in cilje razvoja Slovenije ter predstavlja najširši vsebinski okvir za pripravo DRP. Do zamude pri pripravi DRP je prišlo tudi zaradi načrtovanih gospodarskih in socialnih reform, ki pri usklajevanju zahtevajo veliko časa. V ta namen je bila ustanovljena nova služba za razvoj. Do 2007 bo potrebno izdelati DRP in NSRO, ministrstva pa bodo odgovorna za operativne programe.
Vse do jeseni 2006 bo potekala priprava DRP in bo zato dovolj časa za uveljavljanje načela partnerstva in dajanje pripomb na osnutek dokumenta. V tem času bo dana možnost tudi za predstavitve osnutkov operativnih programov. NVO naj se obrnejo tudi na resorna ministrstva, ki bodo pripravljala operativne programe.
Odgovor NVO: V duhu dobrega sodelovanja bi morali biti nosilci priprave dokumentov tisti, ki vabijo druge udeležence (javnosti/deležnike) v proces in ne obratno. Javno bi bilo potrebno objaviti proces priprave dokumentov z opredeljenimi fazami in oblikami sodelovanja javnosti. NVO namreč tudi načrtujejo svoje aktivnosti in bi takšno sodelovanje morali predvideti v letnem načrtu. Poljski primer: osnutek se je pripravljal 2 leti v sodelovanju z deležniki, osnutek je objavljen od septembra 2005, in gre še skozi spremembe.
SKLEP: Sredi aprila 2006 bi pripravili skupno predstavitev osnutka DRP za nevladne organizacije, povabili pa bi tudi predstavnike Službe Vlade RS za razvoj za predstavitev programa reform. Datum se določi naknadno.
Zapisala: Jože Gornik in Vida Ogorelec Wagner
|