četrtek, 26.1.2006 03:16
NVO Ključenje
Izhodišče Pobudine pogajalske skupine za delavnico "ključnih" 30. januarja v Ljubljani
1. V letu dni od prvega in zadnjega srečanja Pogajalske skupine z Ministrom za javno upravo, z gospodom Virantom, je »Potovanje« od Osnutka sporazuma do Dogovora o pogojih za delovanje nevladnega sektorja in njegov razvoj, popolnoma zastalo.
2. Položaj nevladnega sektorja v celoti se je v tem času še poslabšal, Vlada pa je oktobra (brez sodelovanja nevladnega sektorja) sprejela pomemben dokument »Metodologija za izpolnjevanje in spremljanje Izjave o odpravi administrativnih ovir in sodelovanju zainteresirane javnosti«.
3. Vladna stran je v drugi polovici leta začela kazati očitna znamenja razumevanja pomena doseženega Osnutka sporazuma in nadaljne Poti do Dogovora (izjave in ustanovitev vladnega koordinativnega telesa). Čeprav je v aprilu 2005 bivši državni sekretar Gorazd Perenič popolnoma neupravičeno obtožil Pobudino pogajalsko skupino netransparentnega delovanja ter kršenja načela inkluzivnosti Vlada pa še do danes ni objavila svojih stališč do 15 mesecev starega Osnutka sporazuma menimo, da je mogoče in nujno s sedanjim državnim sekretarjem Romanom Repom kot vodjo vladne strani nadaljevati pot k Sporazumu (k dogovoru o splošnih pogojih za delovanje ter za razvoj nevladnega sektorja).
4. Po naši oceni so vladna stališča in pričakovanja, ki jih izkazuje državni sekretar gospod Roman Rep v svojem zadnjem pismu Pogajalski skupini z dne 17. januarja sicer prepričljiv dokaz namere »ukrepati« zelo pa pogrešamo v njem razumevanje potrebe in spoštovanje pravice nevladnega sektorja, da se avtonomno organizira.
5. Čeprav Pogajalska skupina Pobude za prihodnost NVO vztraja zaradi vzpostavitve pogojev za delovanje in razvoj nevladnega sektorja v Sloveniji, jo vlada obravnava kot nevladniško skupino, ki zastopa svoje parcialne interese. Dokler se dogovarjamo o pogojih delovanja in razvoja nevladnega sektorja, ni relevantno načelo reprezentativnosti, temveč načelo inkluzivnosti.
6. Od delavnice (od »ključništva« in od moderatorstva) pričakujemo v prvi vrsti, da služi nameri čimprejšnje vzpostavitve enovite in mnogolične skupine s katero se vlada ne bo mogla iti »moderiranih javnih tribun« ampak se bo z njo (v prid celotne družbe) pogajala. predlog sestavil M. B.
|