četrtek, 29.1.2009 12:32
Razprava "Na meji"/rasprava "Na granici"
iz Socialnega centra v Rogu vabijo na zanimive moderirane razprave
RAZPRAVA »NA MEJI / RASPRAVA NA GRANICI« … … oziroma ali je možno vzpostavljati čezmejne postnacionalne skupnosti na prostoru, ki ga bistveno določajo in sooblikujejo nacionalne meje ter schengenski režim? Petek, 30. januarja, na FDV (Kardeljeva ploščad 5) med 11. in 17. uro Sobota, 31. januarja, v Socialnem centru Rog (Trubarjeva 72) med 12. in 18. uro
Položaj delavcev migrantov v Republiki Sloveniji je le eden od simptomov strukturnih sprememb, ki jih je Slovenija doživela na svoji poti od razpada Jugoslavije, preko tranzicije do vstopa v Evropsko unijo. Prilagajanje neoliberalnim tržnim zahtevam ter vsebinskim in formalnim načelom demokratične ureditve je vplivalo na spremembe, ki so imele posledice za mnoge segmente družbe. Med drugim so zahtevale reorganizacijo upravljanja s populacijami (vprašanje oblikovanja državljanskega telesa, manjšin, tujske zakonodaje ipd.), sočasno pa se je odprlo tudi vprašanje možnosti sodelovanja v javnem (vprašanje političnega pluralizma, oblik in načinov delovanja civilne družbe ter njenih formalnih in neformalnih institucij, možnosti in prostorov političnega udejstvovanja, avtonomnih gibanj ter samoorganizacije ipd.).
Tovrsten proces ni značilen zgolj za Slovenijo, ampak je zajel tudi ostale prostore nekdanje Jugoslavije. Nekoč skupni prostor je danes fragmentiran na več držav (in družb), ki se soočajo s problemi tranzicije, z vključevanjem v evropske integracije, z vprašanji preteklosti in spomina ter z vsebinami lastne državnosti. Zato bomo v okviru razprave Uninomada iz različnih zornih kotov obravnavali možnosti vzpostavitve odprte skupnosti na meji: tako na schengenski meji kot na mejah, nastalih v procesih razkroja moderne politične skupnosti (nekdanje SFRJ) ter hierahične integracije novo nastalih enot v politično obliko globalizacije, ki je sledila secesiji. Zastavljamo si vprašanje političnega dispozitiva, ki omogoča oblikovanje odprtih postancionalnih skupnosti na mejah, ki se nenehno projicirajo v notranjost okolij, v katerih živimo. V tovrstni skupnosti vidimo alternativo evropski obliki apartheida.
PROGRAM:
Petek, 30. januar 2009: Fakulteta za družbene vede, Ljubljana 11.00 - 13.30
Moderatorka: Barbara Beznec
- Olivera Milosavljević (izredni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu): Kultura sečanja i politika identiteta.
- Djokica Jovanović (izredni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu): Ideološka upotreba nacionalnog mita u Srbiji.
- Sara Pistotnik (Socialni center Rog): Izbris kot simptom tranzicije.
- Husein Oručević (OKC Abraševic – urednik abrasmedia.info): Nacionalizam rastače pokušaje drugačijeg podruštvljavanja.
- Elvis Fejzić (asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu): Osvrt na diferentna poimanja granice i migracija.
- Polona Mozetič (Socialni center Rog): Tranzicija delavskih domov v Sloveniji.
- Andrej Kurnik (Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani): Aktivistično soraziskovanje.
- Amir Hodžić: Predstavitev projetka "Migration in the Central and South-East European Region, a new perspective: queer migration".
14.30 – 17.00
Moderatorka: Barbara Beznec
- Edin Delić (Sindikat visokog obrazovanja Tuzlanskog kantona): Regionalna saradnja kao instrument jačanja sindikalne zaštite zaposlenika.
- Zlatan Begić (Pravni fakultet u Tuzli): Pravni okvir zaštite radničkih prava u Bosni i Hercegovini.
- Noa Treister (Citizens of Europe): Predstavitev projekta "Povratak Gastarbajtera".
- Ivan Zlatić (Freedomfight): Predstavitev projekta "Glas radnika".
- Branislav Markuš (Gibanje RAVNOPRAVNOST in Anketni odbor za ugotavljanje razlogov za stečaj Šinvoza): Boj delavcev – delničarjev v Jugoremediji, Zrenjanin.
- IWW- Nevidni delavci sveta (Bojan Nobilo, Mirnes Alikadic, Armin Salihovic, Aigul Hakimova): Predstavitev iniciative IWW.
Sobota, 31. januar 2009: Socialni center Rog, Ljubljana
12.00-14.30
Moderator: Andrej Kurnik
- Vedran Horvat: "Re-inventing Solidarity in Balkans: political/NGO activism as transnational social space".
- Barbara Beznec (Socialni center Rog): Pomen in vloga socialnih centrov.
- Hajrudin Hromadžić (zunanji sodelavec - predavatelj na Institutum Studiorum Humanitatis v Ljubljani in na Filozofskom fakultetu Sveučilišta v Zagrebu).
- Irfan Beširević (Socialni center Rog) in Aleksandar Todorović (CIIA): Izbrisani. 15.30-18.00
Praktični predlogi, mreženje, komunikacijska orodja, povezovanje.
|