torek, 30.7.2024 11:07
Tarik Alimanović: "Oddaljitve" - napovednik in opomnik
Poslano na DPZN elektronsko listo 818 prejemnikov
DPZN vabi na otvoritev razstave fotografiji Tarika Alimanovića "Oddaljitve" s predavanjem "Transfiguracije" v četrtek, 1. avgusta 2024 ob 20h v Boteginu, na Glagoljaški 4 v Kopru. Razstava bo trajala od 1.8. do 10.8. 2024 v času Tarikovega rezidenčnega bivanja v Istri pod Slovenci.
Kratka biografija: Tarik Alimanović, rojen leta 1981 v Sarajevu, je multimedijski umetnik. Svoja dela je predstavljal v Bosni in Hercegovini, Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Je dolgoletni sodelavec DPZN Koper. Organiziral in soorganiziral je številne umetniške in kulturne dogodke. Obiskuje doktorski program transdisciplinarnih študij sodobnih umetnosti in medijev v Beogradu. Živi v Sarajevu.
Razstavljene fotografije spadajo v štiri serije njegovega umetniškega ustvarjanja: "Ogolelo mesto", "Oddaljitve", "Izgorelost" in "Refiguracije". Na razpolago bo tudi katalog. Več informaciji o razstavi na www. dodogovor.org.(spodaj članek Galerijski list)
O seriji "Oddaljitve" - Muanis Sinanović "Selfiji, kakršne navadno objavljamo na družbenih omrežjih, so vrhunec tiste družbe, ki ne temelji toliko na neposredni prisili kot na občutku nadzorovanosti. To je panoptikonska družba, v kateri delujemo s predpostavko, da smo ves čas opazovani, in svoje ravnanje usmerjamo temu primerno. Ne potrebujemo velikih državnih cenzorjev, ki bi nas cenzurirali, saj se samocenzuriramo, ne potrebujemo nadzornih točk, na katerih bi se javljali in se pustili legitimirati, saj se stalno, s svojim spletnim odtisom, legitimiramo sami. Fotografijo na osebni izkaznici ali potnem listu je dopolnil selfi na družbenem omrežju.
Selfi je izraz normalizacije obnašanja. Tudi kadar objavimo »odštekanega«, upoštevamo norme. »Drugačnost« ni več (samo) stvar nenormalnega, temveč je tudi sama del normalnosti in normalizacije. Drugačnost se neprestano spodbuja zato, da bi se normalizirala, se popolnoma integrirala v družbo nadzora. Identitetne politike, ki izhajajo iz iskrenih čustev izključenosti in legitimnih teoretskih analiz, so znova monetizirane, deležne apropriacije višjih slojev in vključene v status quo.
Iz standardiziranega selfija kot dela procesa normalizacije izstopa serija Tarika Alimanovića. Čeprav bi njegovi selfiji po vseh indicih morali delovati zastrašujoče, vzbujati nelagodje, pravzaprav zlahka izzovejo tople občutke. Najbrž je tako prav zaradi instinktivne želje po izstopu iz panoptikona in neprestanega toka normalizacije, ki jo imamo gledalci.
Panoptikon ni učinkovit zato, ker je oblast, ki opazuje, neprestano prisotna, temveč zato, ker je spektralna, nematerialna in tako vzbuja občutek, da bi lahko bila prisotna, zato se moramo obnašati, kot da tudi je. Tukaj je razmerje obrnjeno. Spektralen je obraz, ki postaja prozoren, fluiden in zabrisan. V tem stanju nejasnosti vselej izstopa njegov pogled, oči so namreč tiste, ki mu dajejo resnično identiteto. Subjekt, zaprt v sobo, to najmanjšo prostorsko enoto nadzora, nadzoru ves čas uhaja in si ravno s selfijem svoj prostor znova izbori.
S tem postane pametni telefon legitimno sredstvo umetniškega dejanja, tako na ravni estetske fotografije kot na ravni performansa. Istočasno pa nam serija nakazuje poti avtoportreta kot nastopa subjektivitete v objektivnem svetu sredi družbe, v kateri se zdi avtoportret nesmiseln." (tekst ni lektoriran)
Opomnik: Razstava "Marko Brecelj: Ložacija Nesprijaznjenega" še traja v galeriji "Loža/Loggia" na Titovem trgu 1 v Kopru (do 15.9.24). V mesecu avgustu s poletnim urnikom od torka do nedelje od 10h do 14h in od 18h do 20h in z vodenimi ogledi vsak petek od 20h do 21h ter po dogovoru (041 764916 Arijana). Vabljene in vabljeni!
Dvojna LP plošča Cocktail Obilni Poslovilni na razpolago na pretočnih platformah na povezavah: https://lnk.to/Obilniposlovilni https://lnk.to/CocktailObilniVunbacilni https://lnk.to/CocktailMarkoBrecelj ali analogno v Boteginu ter na vodenih ogledih v galeriji Loggia.
Programi in prireditve Društva prijateljev zmernega napredka (DPZN) so v soorganizaciji z Ustanovo nevladnih mladinskega polja Pohorski bataljon (UPB). Delovanje društva podpirata tudi MO Koper in Zavod RS za zaposlovanje z enim javnim delavcem. Ohranit in urejat Markovo kulturno zapuščino nam lahko pomagate z donacijami na TRR: SI56 1010 0003 5718 014/ SWIFT: BAKOSI2X - DPZN, Glagoljšaka 4, Koper, DŠ: 24239976 in s procentom dohodnine. Naše delovanje usmerja tudi nujnost pridobiti prostor za "Odprti depo" v funkciji javnega arhiva in razstavnega prostora ali t.i. "Muzej Marka Breclja v nastajanju".
Hvala za pozornost in vsakršno podporo, Arijana M. Brecelj
DPZN / UPB Glagoljaška 4, Koper, Slovenia 041 764916 Arijana, 041 642236 Iztok www.dodogovor.org, drustvo@dpzn.org
|