sreda, 30.3.2005 02:49
Obnovljena Pravljica in stroškovnik
Obnovljena Pravljica o Razglašanju Poti do Dogovora
Ogrodje Razglašanja Poti do dogovora (od 1. IV. do 31.XII. 2005)
I. Dnevno obnavljana spletna stran »Dodo-govor«
V Novicah (na Čelu): aktualnosti pogajalskega procesa, spletne strani, SLO in EU (tudi globalne) nevladne scene. Članki ( izseki razprave, intervjuji) z nevladniško tematiko, pripombe na Osnutek Sporazuma, poživljajoč in raznovrsten (pisni in foto) drobir iz prostora in časa, linki na druge vire, Pogajamo. Razpravni forum: je torišče pisne razprave na teme povezane s Potjo do Dogovora, je mesto stalnega korespondenčnega sestanka Uredniške skupine, skladišče gradiv pomembnih za razpravo, arhiv neprečiščenih (originalnih) besedil. Arhiv: je multimedijalno skladišče dokumentov Poti do dogovora, dogodkov pomembnih za NVO v Sloveniji in izven nje, skladišče statistik Dodogovora, odmevov v prevladujočih medijih. Pripombe na Osnutek Sporazuma in Pogajamo: v tej strani so vskladiščeni »členki Dodogovorove hrbtenice«; številke Pogajamo in kritike, pripombe ter predlogi (za spremembe Osnutka Sporazuma). Naštete so le vsebine glavnih strani portala Dodogovor.
II. Tedenski elektronski vestnik »Pogajamo«
To so vedno večji tedenski roji privlačnih in zgoščenih (z linki »posutih«) obvestil naslovljenih novinarjem, organizacijam članicam Pobude, čim širšemu krogu nevladnih organizacij, republiškim in lokalnim (vladnim) uradnikom, vsem, ki jih dogovarjanje in Dogovor zanimata. Oživlja zanimanje za spletno stran »Dodo-govor«, opozarja (veže) na pomembnejše objave prejšnjega tedna, najavlja dogodke.
III. Vzpodbujanje odmevanja dogovarjanja v prevladujočih medijih in pritegovanje k delu za Dodogovor
a.) S klicanjem po telefonu vseh, s pisanjem in pošiljanjem osebnih mejlov zaslužnim novinarjem (novinarkam) ter s pisanjem in vzpodbujanjem k pisanju nevladnikov in nevladnic, z odgovarjanjem na odzive po elektronski pošti, z »uletavanjem« na pomembna nevladniška srečanja.
b.) S kulturnopolitičnim začinjanjem pomembnih sestankov in novinarskih konferenc ali celo s prirejanjem čisto samostojnih performansov (če se izkaže to kot primerno). Tu so mišljeni pod »kulturno« performansi oziroma multimedijalni dogodki, pod »politično« pa seveda nikakor strankarskopolitično ampak nevladno-politično.
c.) S povezovanjem s sorodnimi mediji v Sloveniji in izven nje. Utemeljitev potrebe Razglašanja Poti do Dogovora
1. Dnevno obnavljana spletna stran »Dodo-govor«
a.)Izumrlega ptiča Dodoja niso utegnili posneti, ustvarjalna razprava nevladnikov Slovenije pa niti po obsegu niti po kakovosti ne doseza praga, ki ga je treba presegati, če hočemo nanjo nasloniti konstrukcijo Dogovora o ureditvi oziroma o urejanju razmer civilnodružbenega področja. Nevladniki delujoči v sveži priključenki Evropske unije niso dovolj povezani oziroma osveščeni. Že samo dvoje dejstev; julijski (2004) sestanek predstavnikov organizacij-članic Pobude na katerem ni sodelovalo niti dvajset oseb in skoraj nikakršno pisno (elektronsko) odmevanje iz »baze« na sporočila Pogajalske skupine ter na dejstva v zvezi z delom pogajalcev-nevladnikov v letu 2004, nas opozarja, da so Pogajanja »odlepljena« od vključene pozornosti ogromne večine tistih zaradi katerih le ta potekajo. Tako (nevzdržno) stanje ne moremo bistveno izboljšati samo z načrtovanimi regijskimi srečanji, z Letnim forumom in z Lupo.
b.) Izkazalo se je, da razmere pred nevladnike postavljajo kot neizogibni nalogi v relativno kratkem času doseči najširši konsenz o načinu določanja svojih predstavnikov kakor tudi o najbolj ustreznem modelu »nevlade« ( Sveta nevladnega sektorja). Obe nalogi sta izključno zadevi nevladnih subjektov, od njune uresničitve pa je med drugim, odvisna tudi pogajalska kredibilnost nevladja.
c,) Eni smo opazili, nekateri pa že dlje časa vedo, da so zastopniki medijev precej nezainteresirani in zelo nepoučeni. Informacije o nevladju se »slabo prodajajo« in predvsem zato s težavo prodirajo v zavest javnosti razen v redkih primerih ( na primer, ko Milan Kučan ustanavlja Forum 21).
d.) Žal tudi drži, da se predstavniki oblasti malo zavedajo pomembnosti nevladnega sektorja in mu posvečajo dosti premalo pozornosti, so praviloma slabo obveščeni in ga neupravičeno odrivajo stran od torišč odločanja.
e.) Po skoraj šestih mesecih dnevnega obnavljanja Dodogovora, v tem času je povprečna dnevna obiskanost stalno rasla (iz 20 na 50), ugotavljamo, da je postal ta mikro-medij pomemben povezovalec in informativno oporišče Nevladja, po dolgem zastoju pa tudi (končno) razpravno torišče zaenkrat še večinoma nevladnikov in nevladnic.
f.) Vedno pomembnejša je Dodogovorova »obudna« funkcija Pobude.
g.) Vsi dejavniki, ki lahko prispevajo k boljši prihodnosti NVOjev v Sloveniji imajo z Dodogovorom brezplačnega razglaševalca svojih namer.
2. Tedenski elektronski vestnik »Pogajamo«
Če je spletna multimedijalna stran »Dodo-govor« razpravna utrdba, skladišče povzetkov, dokumentov in podatkov (v prvi vrsti Poti do Dogovora) ter oglasna deska, je vestnik »Pogajamo« njegovo aktivno (razglaševalno) »orožje«. Čim širši krog nevladnih organizacij in posameznikov, najprej pa seveda »pobudnike«, medije, republiške in lokalne vladne institucije, z njim stalno (skoraj nadležno) pritegovati v »centralo«, je potreba katero (verjetno) ni treba utemeljevati.Ljudem zmanjkuje časa, nagnjeni so k udobju, treba jim je sveže informacije in izzive redno pošiljati. (Gora mora pošiljati Mohamedom vabila!). Na dan »izida« elektronskega vestnika »Pogajamo« se poveča obisk spletne strani tudi nad sto. »Tedniki« so uskladiščeni v Dodogovoru in vsebujejo linke na najvažnejše objavljene novitete prejšnjega tedna. Kdor se sprehodi po njih, temu najpomembnejše ne more uiti. Tako so, nanizani drug za drugim nekakšna Dodogovorova »hrbtenica«.
3. Vzpodbujanje odmevanja dogovarjanja v prevladujočih medijih in pritegovanje k delu za Dodogovor
Internetni mediji so sicer nenadkriljivi zaradi gibčnosti in cenenosti, zaradi njih upanje v demokratizacijo medijskega prostora ne zamira, televizija, tisk in radio (tudi če nalašč izpustimo film) pa še vedno prevladujoče vplivajo na zavest javnosti in jih nikakor ne moremo zaobiti. Ni dovolj samo po elektronski pošti ponujati jim novice oziroma vpogled. Treba je na različne načine bolj neposredno vzpodbujati »vdiranje« vanje. Na Dodogovorovem začetku (oktobra 2004) smo z intervjujem za »Studio City« in s prispevkom za »Odmeve« postavili še nepresežene rekorde dnevnih obiskov, danes pa je interviju za »Feral« botroval zelo dobremu »rezultatu« (75 ob 22.uri). Tudi neposredno (telefonsko, pisno-elektronsko, osebno) vabljenje na sodelovanje v Dodogovoru (na pisanje, na obveščanje o, na razpravljanje) se je izkazalo kot edino učinkovito, ko drugi načini niso dali otipljivih rezultatov.
Marko Brecelj V Kopru, 14. marca 2005
Promocijske izkušnje Marka Breclja
Danes triinpetdesetletni gimnazijec sem kot kantavtor leta 74 pesem »Duša in jaz« lansiral v vrh takrat najbolj poslušane slovenske zabavnoglasbene radijske oddaje (TOPS-POPS lestvica) in z njo 12 tednov zavzemal prvo mesto.
V drugi polovici sedemdesetih sem v okviru slovenske kultne rok skupine »Buldožer« s svojim nespregledljivim deležem kot pevec, tekstopisec, kreator »videza in zgodbe« začrtal neizbrisno sled v zgodovino jugoslovanske uporniške kulture.
V začetku osemdesetih sem v minimalističnem duetu »Zlatni zubi« s pesnikom Ivanom Volaričem pritegoval široko pozornost slovenske in dobršnjega dela jugoslovanske kulturne javnosti praktično brez pomoči promocijskih »industrijskih« orodij.
Kot novinar objavljam članke in kolumne v Primorskih novicah, Sobotni prilogi Dela, Feral Tribune in drugod od leta 1988 naprej. Okrog petdeset televizijskih novinarskih prispevkov na TV Koper ter 150 tedenskih kratkih radijskih oddaj tudi mirno lahko navedem kot promocijske izkušnje saj so pustili v zavesti javnosti sorazmerno zelo močno sled..
Kot predsednik Društva prijateljev zmernega napredka štirinajsto leto urednikujem društvena glasila (»Trobenta«, »Klarinet«, elektronska pošta »Dogajamo«).
Od leta 2001 naprej prodiramo pod mojim vodstvom v zavest javnosti s tehnologijo »malo denarja, dosti muzike«. Mehkoteroristično zlitje kulturnega in političnega je moj izum (»Marincirana sreda«, »Tapisonirano vnebovzetje«, »Vatentat«, ...). To tehnologijo smo z lahkoto in uspešno že nekajkrat uporabili za promocijo dela Pogajalske skupine.
Reference Andreja A. Lukšiča za urednikovanje razpravljalnega dela:
- nosilec predmeta Elektronska demokracija na Katedri za teoretsko analitično politologijo na Fakulteti za družbene vede, od leta 2003 - nosilec ciljno raziskovalnega projekta o elektronski demokraciji od leta 2001 - 2004, ki ga financira Ministrstvo za informacijsko družbo in Ministrstvo za šolstvo, znanost in tehnologijo - nosilec ciljno raziskovalnega projekta "Uvajanje elektronske demokracije" za obdobje od 2004 - 2006, ki ga financira Ministrstvo za notranje zadeve in Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport - nosilec aplikativnega projekta "Uvajanje elektronske demokracije na lokalni ravni", ki ga financira Ministrstvo za šolstvo znanost in šport, Občina Velenje, Občina Žalec in Občina Kamnik - soporočevalec o stanju elektronske demokracije v EU za področje Slovenije za Evropsko komisijo, leta 2003. - soizvajalec projekta Implementacija elektronskih volitev v Sloveniji, ki ga vodi Center vlade za informiranje, zadolžen za politološki del ekspertiz, od leta 2003
Posamezniki:
Andrej A. Lukšič (urednik vodenih razprav, IE) Simon Delakorda (pomočnik ur. vodenih razprav, moderator in vodja razpravnih arhivov, IE) Brecelj Marko ( urednik Čela (Novic), novinar terenec, DPZN) Arijana Markučič ( urednica arhiva, koordinacija, administracija ) Darko Bečeić (oblikovalec) Zoran Kenda (vodja tehnike) Darko Kenda (pomočnik vodje tehnike)
Ciljne skupine:
Članice in člani Pobude, čim širša nevladna in strokovna (univerzitetna) javnost, novinarji, institucije oblasti in člani teh institucij (republiških in lokalnih), splošna javnost..
Cilji (pričakovani učinki): Logično izhajajo iz utemeljitev potreb
a.) Ne samo med pobudniki (organizacijami in posamezniki) vzpodbuditi po obsegu in kakovosti tolikšno raven ustvarjalne razprave o temah in področjih dogovarjanja, da bo lahko iz nje povzemala in se nanjo naslanjala pogajalska skupina okrepljena s strokovnimi sodelavci.. Med nevladniki izboljšati informiranost o skupnih zadevah in dvigniti zavest o nujnosti sodelovanja med področji civilnih prizadevanj. »Prilepiti« Pogajalsko skupino na »bazo«-Pobudo. Povečati med nevladniki vedenje o tem, da pogajanja (o Sporazumu) potekajo in jih pritegniti k sodelovanju . b.) Doseči vsaj bližino dogovora med nevladniki o načinu izbiranja predstavnikov in o modelu »Nevlade« (Sveta nevladnega sektorja). c.) Izboljšati obveščenost in zanimanje novinarjev o Poti do Dogovora ter o problematiki nevladnega sektorja na splošno in tako vplivati na kvalitetnejšo oziroma obilnejšo obravnavo omenjenih tem v prevladujočih medijih. Na ta način šele lahko pričakujemo boljšo informiranost in zanimanje splošne javnosti. d.) Doseči boljšo obveščenost vladnih subjektov o nevladnem sektorju in poglobiti njihovo razumevanje procesa dogovarjanja. e.) Preseči želimo desettisoč naslovov na katere bi stalno pošiljali »Pogajamo« s tem, da prejemniki pošte ne bi prejemali zaradi malomarnosti. Dnevni obisk strani hočemo do konca leta povečati vsaj trikratno (150). f.) Prispevati k odločnem povečanju števila in zagretosti organizacij ter posameznikov Pobude. g.) Dodogovor mora postati še pomembnejši brezplačni razglaševalec namer vseh dejavnikov, ki lahko prispevajo k boljši prihodnosti NVOjev v Sloveniji. h.) Utečenost kapacitet internetnega nevladnega medija »DODO-govor«
Preglednica dosedanjih in načrtovanih dejavnosti:
Julij 2004 Izdelava vsebinskega osnutka in sestavljanje delovnega jedra, vsklajevanje vsebinskega osnutka, začetek izdelave ogrodja spletne strani. Napeljava optičnega kabla na Gregorčičevo 4.
Avgust Vgraditev razpravnega modela Inštituta za Ekologijo v ogrodje spletne strani, sestavljanje delovnega jedra in razgovori. Vzpostavitev serverja, razpeljava kablov in priključitev dveh računalnikov v prostorih Mladinskega in kulturnega centra.
September Izdelava »Stroškovnega seznama« ter »Pravljice o Razglašanju«, nabava starih računalnikov in prevoz enega za oblikovalca v Zagreb, dopolnitev delovnega jedra, usklajevalni razgovori, začetek dela oblikovalca, vzpostavitev poskusnega delovanja spletne strani, vzpostavitev temeljnega seznama elektronskih naslovov.
EPP –politični Oris polletnega Razglašanja Poti do Dogovora (od Dodogovorovega zagona do konca marca 2005)
Od samega začetka delovanja spletne strani Dodogovor naprej smo bili nosilni delovni hrbti projekta na udaru prezgodnjih a zelo energičnih kritikov znotraj Pogajalske skupine. Če se izrazim s prispodobo: medijskega dojenčka so nameravali zadušiti v zibki. Brez kakršnekoli finančne podpore pod stalnim pritiskom napadalnega dela Pogajalske skupine (posebno Nataša Sukić, Maja Vojnovič, Tomaž Bole, in Karel Lipič) smo nadaljevali z dnevnim obnavljanjem tudi v mesecu novembru, ko ni bilo več obiskanosti zaradi začetnih uspešnih promocijskih potez (»Studio city«, »Odmevi«). V drugi polovici meseca novembra smo »izpulili« (skoraj z zobmi) že v začetku septembra nakazano in v CNVOSovi blagajni obležano polovico SVEZovega denarja za Razglašanje. Ob koncu meseca smo dosegli dnevno obiskanost 20, od tedaj naprej je le ta rasla do današnjih 50. Sama spletna stran najbolje govori o zgodovini svojega nastajanja. Samo Čelo (Novice) je v prvih petih mesecih »vleklo« medijski embrio naprej, v marcu pa so se začeli čutiti tudi blagodejni učinki oživljanja razprave. Prelomno obdobje je bilo v zadnjih dneh decembra, ko nismo samo dobili zaslužene druge polovice sredstev od SVEZa ampak je tudi Umanotera za Program Dobre družbe poslala Pogodbo po mučnem in slepomišnem glasovanju v Pogajalski skupini. Največ zaslug za ta preobrat ima Mirko Vaupotič, vodja Pogajalske skupine, ki je izpeljal demokratični »manever«. V najkrajšem mesecu leta je skupni mesečni obisk prvič malenkost prebil psihološko mejo 1000, v marcu pa bo večji od 1500. Ne raste pa samo obisk , vedno večje je tudi število strani in klikov na obisk (ti zadnji parametri so od februarja do marca zrasli za več kot 100 procentov).
Marko Brecelj V Kopru, 29.marca 2005
Stroškovnik »Razglašanja Poti do Dogovora« (od 1.aprila do konca 2005)
I. Dnevno obnavljana spletna stran »Dodo-govor« (trajanje projekta 9 mesecev)
a.) delavci »Notranji« sodelavci: mesečno ur ter brutto izplačila v devetih mesecih
Andrej A. Lukšič (urednik Vodenih razprav ) 30 ur mesečno 317.000 SIT Simon Delakorda (pomočnik ur. vodenih razprav) 60 ur mesečno 594.000 SIT Snemani povabljeni razpravljalci 30 ur mesečno 317.000 SIT
Brecelj Marko (urednik Novic) 120 ur mesečno 1.188 000 SIT Arijana Markučič (vodja dnevnih osvežitev) 80 ur mes. 792.000 SIT Darko Bečeić (oblikovalec) 40 ur mesečno 396.000 SIT Zoran Kenda (vodja tehnik) 25 ur mes. 247.500 SIT Darko Kenda (pomočnik vodje tehnike) 25ur mes. 247.000 SIT Skupaj mesečne ure in bruto devetmesečno izplačilo »notranjih sodelavcev« 410 ur 4.098.000 SIT
Administriranje DPZN 10 ur 99.000 SIT
»Zunanji« sodelavci: Naročene razprave: mesečno 110.000 SIT Skupaj: 990.000 SIT
SKUPAJ delo devetmesečnega Dodo-govora 5.187.000 SIT
b.) drugi stroški spletne strani Dodo-govor komunikacija (telefon, internet, pisma) 40.000 mesečno skupaj 360.000 SIT potni stroški 30.000 SIT skupaj 270.000 SIT droben tehnični material (baterije, spomin, kasete) 100.000 SIT 10000 posetnic 100.000 SIT Skupaj drugi stroški 830 000 SIT
I. SKUPAJ (a+b) - Dnevno obnavljana spletna stran »Dodo-govor« =6.017.000 SIT
II. Tedenski elektronski vestnik »Pogajamo«
delo Marko Brecelj (urednik) 3 ure tedensko 125.400 SIT (v 9 mesecih) Arijana Markučič- Brecelj (vodja seznamov, pošiljateljica, koordinator) 5 ur tedensko 209.000 SIT (v 9 mesecih) Skupaj delo 334.400 SIT (v 9 mesecih)
III. A Vzpodbujanje odmevanja dogovarjanja v medijih
a.) delo nekaj ur tedensko različni zaslužni (v devetih mesecih) 100.000 SIT
b.) komunikacijski in drugi drobni stroški 100.000 SIT III. B Vzpodbujanje odmevanja dogovarjanja
a.) delo (zamisel in realizacija) časti DPZN
b.) materialni stroški (rekviziti za vsaj 12 performansov na tiskovnih konferencah in drugod) 180.000 SIT
III. SKUPAJ (A+B) Vzpodbujanje odmevanja dogovarjanja : 380.000 SIT
SKUPAJ VSE Razglašanje Poti do dogovora 6.731.400 SIT
Pripomba: Inštitut za ekologijo prispeva brezplačno koncept razpravnega dela spletne strani, Društvo prijateljev zmernega napredka pa tehnološke kapacitete.
|