petek, 27.1.2023 12:37
Javno pismo ob začetku izvajanja evropske kohezijske politike
Mnenje UPB o ukrepu "Naslavljanje problematike prekarnosti mladih"
Koper, 19. januar 2023 - JAVNO PISMO
V četrtek, 12. 1. 2023, je Urad Republike Slovenije za mladino v prostorih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, izvedel javno predstavitev treh ukrepov evropske kohezijske politike 2021 – 2027 za področje mladinskega dela. V tem javnem pismu želimo podati kritičen pogled na enega od ukrepov, ki problematiko prekarnosti mladih namerava reševati preko “krepitve ozaveščanja in opolnomočenja tako mladih kot tudi mladinskih delavcev o problematiki prekarnosti in pomenu dostojnega dela”.
Ustanova nevladnih mladinskega polja Pohorski bataljon je nastala na pobudo samoniklih mladinskih prizorišč, ki kar najbolje poosebljajo delovanje mladih od spodaj navzgor. Po predstavitvi ukrepov, posebej zgoraj omenjenega, je nastalo javno pismo, ki ga berete. Počutimo se dolžne podati nekaj konstruktivnih kritik in že vnaprej poudarjamo, da nikoli ni prepozno za ukrepanje, četudi je razpis domnevno že pripravljen za objavo. Časovno obdobje, ki ga bodo zaznamovali pripravljeni razpisi je dolgo in bo pomembno vplivalo na dobršen del mladosti neke generacije, medtem ko bo druga v tem času iz nje že izstopila. Zato smatramo kot nadvse pomembno na strani URSM razmisliti, poslušati ter se tudi konstruktivno odzvati na strokovno mnenje terenskih mladinskih delavk in delavcev.
Ključno vprašanje, ki se nam zastavlja je, ali je v letu 2023 pravi odgovor na problem prekarnosti med mladimi resnično (ponovno) izobraževanje in ozaveščanje?
Prekarnost kot tema na področju zaposlovanja mladih namreč ni naslovljena prvič. Kot enega izmed primerov prakse, ki se je že ukvarjala s prekarnostjo med mladimi, naj navedemo Pekarno Magdalenske mreže iz Maribora, ki od leta 2013 izvaja program Rosina šola delavskih pravic za mlade, kot podaljšek Rosine šole pa je med leti 2015 in 2018 izvajala tudi festival Rosa je bosa, ker je prekarka. V letih 2016 - 2018 je izvajala tudi program “Združimo se!” v okviru razpisa, namenjenega krepitvi aktivnega državljanstva mladih za povečanje zaposljivosti in zaposlenosti mladih. Enega izmed rezultatov projekta “Združimo se!“ je predstavljalo pet zvezkov namenjenih modelu neformalnega izobraževanja mladih, ki so dostopni na spletu brezplačno, izvode hranite tudi na URSM in vsekakor dajejo uvid v vsa področja prekarnosti in reševanja te problematike.
In čeprav smo v UPB nedvoumni podporniki izobraževanja in predaje znanja mlajšim generacijam, se po desetletju izobraževanj in ob vseh že izvedenih projektih, ki so nagovarjali temo prekarnosti, sprašujemo ali ni prava rešitev prekarnosti zaposlovanje mladih. Ob odnosu mladih do prekarnosti, ki sega od samoumevnosti prekarnosti do ciničnega pogleda na trenutno situacijo v kateri se znajdejo kot delavci, se sprašujemo ali ni morda enako ciničen odgovor na situacijo porabljanje 8 milijonov sredstev namenjenih za storitve, iz katerih bodo plačani zunanji izvajalci, ki delajo v prekarnih pogojih (najsi bodo mladi ali ne) in ne v zaposlitve za nedoločen čas mlajše generacije.
Znova izpostavljamo tudi nevarnost tega, da cilji tovrstnih razpisov na mladinske organizacije prelagajo odgovornost sprememb, ki jih s konkretnimi rešitvami ne izvede država sama. S tem Javnim pismom želimo opozoriti tudi na nepremišljen način s katerim se URSM loteva perečih problemov, ki v marginaliziranih družbenih skupinah (med katere sodijo tudi mladi) pridejo do izraza bolj kot pri splošni populaciji. Tako bomo postavili še zadnje vprašanje retorične narave v tem javnem pismu: Ali je res izobraževanje mladih na področju, ki sistemsko ni urejeno, pravi odgovor na pojav njihove prekarnosti? Ali mar ne bi izobraževanj potrebovali odločevalci, ki sistem zaposlovanja ohranjajo v njegovi nevzdržnosti?
V upanju na konstruktiven dialog vas pozdravlja, Ustanova nevladnih mladinskega polja Pohorski Bataljon
|